Mgr. Iva Kouřilová 

kourilova@zs-kaplickeho.cz

Motto: „Začni s tím, že uděláš to, co je nutné; potom dělej, co je možné; a náhle zjistíš, že děláš nemožné.“ František z Asisi

Narodila jsem se v Brně a zde vystudovala obor Veterinární hygiena potravin a ekologie.  Během studia jsem absolvovala praxi ve Slovinsku, kam jsem jezdila za nádhernou přírodou Julských alp od patnácti let. Praxe se zabývala problematikou výživových a zdravotních tvrzení, na kterou jsem psala bakalářkou práci. Po absolvování vysoké školy jsem se přestěhovala za přítelem do Slovinska, kde jsem mu na náhorní planině pomáhala čistit les po velkých polomech, farmařila, starala se o chod domácnosti ve sto let starém domě a pracovala v lokálních rodinných sýrárnách. Tam na náhorní planině s výhledem na Julské alpy se mi naskytla příležitost roky teorie studia potravin obrátit v praxi a poznat tak krásy i těžkosti života na náhorních planinách. Cesty se nám s přítelem rozešly a těžké stavy po rozchodu mě přivedly domů. 

Po příjezdu do ČR jsem se vrátila k oblíbené práci jako instruktorka lyžování a pomáhala dětem učit se sportu, který sama miluji již od dětství. Po zbytek roku jsem pracovala na farmě Košík, kde jsem zužitkovala své znalosti ze školy a Slovinska a starala se o chod sýrárny pro výrobu mléčných produktů, pomáhala s prodejem výrobků na lokálních trzích a v rámci exkurzí pro základní i speciální školy provázela děti farmou, kde se mohli seznámit se zvířátky a vyrobit si vlastní čerstvý sýr a máslo. Tehdy jsem si uvědomila, že práce s dětmi mě vždy naplňovala a ráda bych se dětem věnovala nadále a že bez hor se již neobjedu a tak jsem zůstala na severu.   

Následně jako zázrakem jsem dostala příležitost stát se učitelkou předškolních dětí na základní škole v Broumově. Podmínkou přijetí bylo přihlásit se na související kurzy.  Absolvovala jsem kurz kreslení a malování suchým pastelem, kurz Ergonomie psaní, rozvoj grafomotoriky a kresby u lektorky Mgr. Světlany Drábové, online kurz na téma: Učení jako mentální proces, pod vedením terénní učitelky Mgr. Petry Dočkalové a účastnila se Konference dětské psychologie, kde mezi odborníky vystupoval i Jaroslav Dušek s krásným tématem „První dotek“ (při narození dítěte) a mimo jiné opakovaně podporující alternativní vzdělávání dětí. Tou dobou jsem již vnímala atmosféru a vztahy kolegů na běžné ZŠ a bylo mi více než jasné, že tudy pro mě cesta nepovede. 

V září roku 2020 jsem byla kolegiem přijata jako asistentka pedagoga v 1. waldorfské třídě a mně se tak otevřely vrátka k bližšímu poznání této alternativy. Přístup pedagogů ve Waldorfských třídách mě natolik zaujal, stejně tak rytmická hravá kreativní a uzemňující pedagogika, že jsem se rozhodla přihlásit se na seminář Waldorfský učitel. Jako dítě jsem pět let docházela do ZUŠ, kde jsem se učila hrát na zobcovou flétnu a kytaru. Také jsem byla chválena učitelkami, jak krásně maluju a tvořím z keramiky. Ve Slovinsku jsem se naučila šít a šila různé potřebné vybavení do domu jako molitanová pokrývka na velkou pec apod. Ráda bych se k této činnosti vrátila a objevila opět skrytý talent v hudební, manuální a kreativní tvorbě. Miluji zvířata a třetím rokem se starám o pejska z útulku. Mezi mé zájmy patří bezpochyby lyžování, lezení, kreslení a výlety s pejskem do přírody.

 

Zpět

Menu